O Parafii

ks. mgr Marek WaluśDekanat Biała Piska - św. Antoniego Padewskiego

Parafię erygował 15 sierpnia 1982 r. Ks. Biskup Jan Obłąk, Biskup Warmiński

Proboszcz: Ks. mgr Marek Waluś

Miejscowości: Bzury, Ciernie, Czyprki, Dmusy, Dybowo, Dybówko, Guty Rożyńskie, Jebramki, Kibisy, Krzywińskie, Kurczątki, Marchewki, Nowaki, Olszewo, Rożyńsk Wielki, Sokoły Jeziorne, Taczki, Wojtele

Katolików: 750

Mieszkańców: 800

Odpust: św. Szczepana (26 grudnia), Wniebowstąpienie, Narodzenie NMP

Święty Szczepan (gr. Στέφανος, Stephanos) - święty Giotto di Bondone, St. Stefanus (Saint Stephen), 1320-1325, Tempera op hout, Museum Horne, Florence katolicki oraz prawosławny, zwany Pierwszym Męczennikiem (Protomartyr). Wspomnienie obchodzone w katolickim kalendarzu liturgicznym 26 grudnia.

Występuje w Dziejach Apostolskich jako diakon: "Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu" (Dz 6,8). Został osądzony przez Sanhedryn i ukamieniowany. "Wyrzucili go poza miasto i kamienowali, a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca, zwanego Szawłem. Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: «Panie Jezu, przyjmij ducha mego!» A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: «Panie, nie poczytaj im tego grzechu!» Po tych słowach skonał. (Dz 7, 58-60).

Źródło: wikipedia

Poprawiony (wtorek, 30 sierpnia 2016 13:08)