Towarzystwo Miłośników Ziemi Rożyńskiej

,,Wieś z sercem"

Wieś z sercem (link otworzy duże zdjęcie)

Rożyńsk Wielki bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Wieś z sercem”, która realizowana jest przez Fundację „Ratujmy Życie”.

Zbierane datki będą przeznaczone na defibrylator AED i szkolenie dla mieszkańców wsi Rożyńsk Wielki w gminie Prostki.

Osoby zainteresowane akcją zapraszamy do kontaktu z Towarzystwem Miłośników Ziemi Rożyńskiej poprzez e – mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie pod numerem 602 823 384.

Poprawiony (środa, 31 sierpnia 2016 16:32)

Kalendarium Rożyńska Wielkiego

1471 – założenie miejscowości

ok. 1500 – wybudowanie pierwszego (drewnianego)kościoła, który był filią parafii katolickiej w Drygałach

ok. 1565 – utworzenie zboru ewangelickiego i  zaprowadzenie luteranizmu

1575 – utworzenie pierwszej szkoły

1656 – spustoszenie Rożyńska Wielkiego przez najazd tatarski (cudowne uratowanie kościoła)

1709-1711 – wyludnienie Rożyńska Wielkiego i  okolic spowodowane dżumą

1889-1892 – budowa obecnego kościoła

1945 – zakończenie II wojny światowej, napływ ludności polskiej, przejecie kościoła przez katolików

1954 – utworzenie Gromady Rożyńsk Wielki (do 1972)

1958 – otwarcie obecnie istniejącej szkoły

1958 – utworzenie samodzielnego wikariatu i  przybycie na stałe pierwszego księdza – Antoniego Zdunka.

1982 – erygowanie parafii

2006 - utworzenie świetlicy wiejskiej

2008 - powołanie do życia Towarzystwa Miłośników Ziemi Rożyńskiej

2016 – święcenia diakonatu, w tym pochodzącego z  Rożyńska Wielkiego Daniela Kowalskiego.

Jubileusz Rożyńska Wielkiego

Tylu zacnych gości w jednym dniu Ziemia Rożyńska mieniała jeszcze okazji gościć jestem dumna że jako prezesowi Towarzystwa Miłośników Ziemi Rożyńskiej udało mi się to uczynić Cieszę się że w tym dniu mogliśmy ugościć tak wspaniałych i zasłużonych ludzi oraz wyróżnić i uhonorować symbolicznym medalem byłych i obecnych mieszkańców Rożyńska Wielkiego uczcić pamięć już nieżyjących zasłużonych dla Ziemi Rożyńskiej oraz sprawić radość najmłodszym mieszkańcom naszej ziemi Dzieciom o które nasze stowarzyszenie troszczy się najbardziej.

Poprawiony (środa, 31 sierpnia 2016 11:38)

O stowarzyszeniu

Zapewnieniem ochrony zabytków znajdujących się na terenie parafii Rożyńsk Wielki , podtrzymywaniem więzi kulturowych i społecznych wśród dawnych i obecnych mieszkańców parafii, promocją Rożyńsk Wielkiego zajmuje sie Towarzystwo Miłośników Ziemi Rożyńskiej powołane we Wniebowstąpienie Pańskie , 20 maja 2007r.

Towarzystwo mieści się przy parafii w Rożyńsku Wielkim .Na czele towarzystwa stoi zarząd składający się: Emilia Drągowska-prezes, Ewa Tereszczak,  Bogdan Przyborowski,

Poprawiony (sobota, 27 sierpnia 2016 17:05)