O koncertach

Co? Kiedy?

PROGRAM 2018

SZANOWNI MELOMANI KONCERTÓW W ROŻYŃSKU WIELKIM!

W roku bieżącym zapraszamy Państwa serdecznie do wspólnego świętowania X – jubileuszowej już – edycji Festiwalu. Czeka nas sześć wspaniałych koncertów z udziałem niektórych – ulubionych przez publiczność – gości z poprzednich lat, a także kilku nowych artystów z Austrii, Węgier i Czech i Szwajcarii. W roku bieżącym obchodzone jest 100. lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, pod tym hasłem odbywa się też X Festiwal w Rożyńsku Wielkim.

20 maja
Festiwal zainauguruje profesor Julian Gembalski z Katowic, jeden z najwybitniejszych wirtuozów organów i improwizatorów w Europie.

10 czerwca
Tego dnia zaprezentuje się nam znakomity organista i niezwykle utytuowany muzyk oraz organolog młodego pokolenia – Krzysztof Urbaniak z Łodzi. Razem z nim wystąpi uznana w Europie oboistka barokowa Katharina Suske – z Berna.

8 lipca
Początkiem lipca będzie można podziwiać fenomenalne improwizacje i kunszt gry znanego już w Rożyńsku Wielkim węgierskiego organisty Roberta Kovácsa, partnera muzycznego Filharmoników Wiedeńskich. Wystąpi on jako solista i towarzysz znakomitej sopranistki austriackiej – Ingrid Haselberger i niedościgłego w swych umiejętnościach trębacza z Budapesztu Gábora Komlóssy.

26-28 lipca
Nowością festiwalu będą WARSZTATY – kurs muzyczny dla młodzieży i pedagogów ze szkół, uczelni muzycznych z regionu, zainteresowanych wykonawstwem historycznym. Wybrani kursanci wezmą udział w koncercie festiwalowym 29 lipca – razem z artystami!

29 lipca
Końcem lipca wielkie święto muzyki barokowej: wspólnie będziemy obchodzić 340. rocznicę urodzin Antonio Vivaldiego. Solistką będzie Jolanta Sosnowska (Wiedeń), a towarzyszyć jej będzie powołana w tym roku do życia (przez Sosnowską) festiwalowa orkiestra Capella Sancti Stephani. Jej członkami są Polacy i Węgrzy grający na oryginalnych instrumentach. To wszystko na wizji, przy ołtarzu, przy małych piszczałkowych organach, dostarczonych specjalnie na tę okazję!

12 sierpnia
Coś dla wielbicieli muzycznego show! Wystąpi Liselotte Rokyta – holenderska wirtuoz z Czech – grająca na fletni pana. Towarzyszyć jej będzie znana w Rożyńsku Rikke Moller Kursch z Danii. Program będzie porywający i popisowy!

9 września
Koncert finałowy, który zakończy jubileuszową edycję festiwalu wprowadzi nas w nastrój obchodów, przypadającego w listopadzie Święta 100. lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Występ ten uświetni wybitny wirtuoz gry organowej – prof. Bogusław Grabowski – uznany kompozytor, improwizator i organista Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz bezapelacyjnie jeden z najsłynniejszych aktorów polskich – pan Jerzy Zelnik.

ZAPRASZAMY do wspólnego świętowania JUBILEUSZU!

dr Jolanta Sosnowska
kierownik artystyczny Festiwalu

Poprawiony (wtorek, 17 kwietnia 2018 09:24)

 
Facebook
Zaloguj się
Odwiedziło nas
Użytkowników : 277
Artykułów : 28
Odsłon : 24242
|